Skip to main content

16 yıldır Avustralya MEC Foundation tarafından Endonezya’da düzenlenen MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu’nun 17.’si Türkiye’de, MEC Vakfı tarafından düzenleniyor. Vekâlet sahiplerine, hisselerinin Türkiye’de veya Endonezya’da dağıtılması için tercih hakkı sağlanıyor.

Bu yıl düzenlenecek kurban organizasyonuna farklı yenilikler getiren Mahmud Esad Coşan Vakfı tarafından; kurban paylarının 500’er gramlık paketlerde, her bir ihtiyaç sahibine toplam 4 kg. kemiksiz et olacak şekilde ulaştırılması hedefleniyor. Ayrıca Organizasyon’un Türkiye ayağında hisse sahiplerine, kurban paylarının dağıtımına katılma imkânı sunuluyor.

Kurbanlıkların En İyisi, En Güzeli

MEC Vakfı 17 yıldır devam eden kurban organizasyonuyla, kendi bulundukları bölgelerde kurban ibadetlerini hakkıyla yerine getirme imkânı bulamayan müslümanların ibadetlerini layıkıyla yapabilmelerine aracılık etmeyi, iyiliği ve kardeşliği yaymayı amaçlıyor. Bunun için yaş ve sağlık kriterlerine uygun kurbanlıkların tedarik sürecine erkenden başlanıyor. Büyükbaşta ortalama ağırlığı 350 kg. olan sadece dana ve düve cinsi, küçükbaşta ise ortalama ağırlığı 45 kg. olmak üzere yerli ırk cinsler, kurbanlık olarak temin ediliyor.

Noter ve Diyanet Görevlisi Gözetiminde Kesim

Kurbanlıkların İslâmi usullere uygun olarak kesilmesi, dinlendirilmesi ve sağlıklı koşullarda teslim edilmesine özel önem veren MEC Vakfı, kurbanlıkların kesim ve paketleme işlemlerinin zamanında ve sağlıklı yürütülebilmesi için modern tesisleri tercih ediyor.

Kurban ibadetinde önemli şartların başında vekâlet, tekbir ve besmele geliyor. Kesimde, vekâlet sahiplerinin isimleri tek tek zikredilerek vekâletler kesim ekibine veriliyor. Bu yıl düzenlenen organizasyonda, taahhüt edilen koşulları denetlemek ve kontrol etmek amacıyla, kesim tesisinde noter ve diyanet görevlilerinin hazır olacağı şekilde çalışmalar yürütülüyor. Avusturalya’da yapılacak kesimlerde ise Helal Tescil Kuruluşu temsilcileri bulunuyor. Yine kesimler, veteriner kontrolünde gerçekleştiriliyor.

Her Bir İhtiyaç Sahibine 4 KG Hediye Paketi

Sağlıklı bir et için dinlendirmenin önemine vurgu yapan MEC Vakfı, hijyenik ortamda dinlenmeye bırakılan etleri sonraki aşamada küçük parçalara ayırılmasını sağlıyor. Bireysel olarak kurban ibadetini yerine getirenler, evlerine, komşularına nasıl hazırlıyorsa, aynı özenle; büyükbaş kurbanlıklarda, etler kemiklerden tamamen ayrılarak harmanlanıyor, küçük parçalara ayırılıyor, 500’er gramlık paketlerde her bir ihtiyaç sahibine 4’er kg. olacak şekilde paketleniyor. Küçükbaşta ise kemikli olarak ortalama 4 kg. paketler hazırlanarak hediye formatında sunuluyor.

Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Dağıtım

“Dünya üzerinde pek çok insan açlık ve yoksullukla mücadele ediyor. Yardımlaşma arttıkça, yakınlaşma artıyor. İyilikler iyilikleri büyütüyor. Kurbanla insanlar birbirine, gönüller Allah’a yakınlaşıyor.” Kurban ibadetiyle gönüllerin Allah’a yakınlaşmasına, dünya üzerindeki müslümanların iyilikle, saygıyla birbirlerine yaklaşmasına vesile olmayı hedefleyen MEC Vakfı, “gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşma” konusuna özen gösteriyor.

İhtiyaç sahiplerinin belirlenmesine Kurban Bayramı’ndan yaklaşık 3 ay önce başlanıyor. Hem ülkemizde, hem de Endonezya’da; ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının da yardımlarıyla, dağıtımın yapılacağı şehirlerdeki gönüllüler tarafından ihtiyaç sahipleri tespit ediliyor.

MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu’nda, kurban ibadetinin hakkıyla yapılabilmesi için kapasite önceden belirleniyor. Her bir ihtiyaç sahibine kaç kg. et verileceği, bu kapasite çerçevesinde kaç ihtiyaç sahibine ulaşılabileceği belirleniyor. Hazırlanan kuponlar, dağıtım öncesinde hak sahiplerine ulaştırılıyor. Dağıtım günü geldiğinde herhangi bir izdihama sebebiyet vermeden saygıyla, nezaketle, ihtiyaç sahiplerinin hakları teslim ediliyor.

Türkiye’de ve Endonezya’da Dağıtım

Gerekli resmi izin süreçlerini tamamladıktan sonra Türkiye için kesim ve dağıtım bölgelerine yönelik çalışmalarını hızlandıran MEC Vakfı, bu yıl gerçekleştirilecek Organizasyon ile önemli bir farklılık getiriyor.  Tamamen gönüllü gruplar ile dağıtım çalışmalarını yürüten MEC Vakfı, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmanın mutluluğunu vekâlet sahipleriyle de paylaşmak istiyor. Türkiye’deki dağıtımlara iştirak etmek isteyen vekâlet sahiplerine de kapasite dahilinde ve öncelik sırasına göre dağıtıma katılma imkânı sunuluyor. Organizasyon’un Türkiye ayağında kesimin Afyon’daki modern et işleme tesislerinde; dağıtımın ise Adana, Afyon, Aksaray, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Sakarya ve Yozgat illerinde yapılması hedefleniyor. Organizasyon’un yurt dışı ayağında kesimlerin Avustralya’da, dağıtımların ise Endonezya’da yapılması planlanıyor.

Endonezya, müslüman nüfusun en fazla olduğu ülkelerden birisi olarak tanınıyor. Aynı zamanda ihtiyaç sahibi kişi sayısının da fazla olduğu bir ülke olarak öne çıkıyor. Ayrıca Endonezya, yurt dışı kesimlerin yapıldığı Avusturalya’ya yakınlığı itibarı ile de öncelikli bir konumda yer alıyor. 17. MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu’nda, Endonezya’da bulunan ihtiyaç sahiplerine de ulaşmak amacıyla önemli bir kota ayrılıyor. Bu sebeple vekâlet sahiplerinin vekâletlerini verirken, bu bölgeyi de özellikle gözetmeleri bekleniyor.

17. MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu’nda kesimi ve dağıtımı Türkiye’de yapılacak kurbanlıklar için büyükbaş kurban hissesi 2.800 TL, küçükbaş kurban hissesi ise 2.950 TL karşılığında temin edilebiliyor.

Kesimi Avustralya’da ve dağıtımı Endonezya’da yapılacak büyükbaş kurban hissesi 250 Avustralya Doları, küçükbaş kurban hissesi ise 270 Avustralya Doları bedel karşılığında alınabiliyor.

Organizasyona ilişkin bilgilendirici içeriğe https://kurban.mec.org.tr ve vekâlet işlemlerine ise https://vekalet.mec.org.tr adresinden ulaşılabilmektedir.