2022 / 1443

17. MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu

2006 yılından bu yana kesintisiz olarak devam eden ve bu yıl 17. kez düzenlenmekte olan MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu’nda, önceki yıllardan farklı olarak Türkiye’de de dağıtım yapılıyor ve bu dağıtıma vekâlet sahipleri de katılabiliyor!

Hakkımızda

2006’dan beri 17 yıldır düzenlenen MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu ile kurbanın bir ibadet olduğu ve Hakk’ın rızasını kazanmak amacıyla yapılması gerektiği bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Kurban ibadetini hakkıyla yerine getirmek isteyen müslüman kardeşlerimizin vekâletlerini kabul ederek; kurbanlarını ilk elden ve aracısız olarak gerçek ihtiyaç sahiplerine nezaketle ve saygıyla takdim ediyoruz.

MEC Vakfı olarak düzenlediğimiz 17. MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu kapsamında; MEC Foundation (Avustralya) ve Yayasan Server (Endonezya) ile iş birliği yapıyoruz.

Organizasyon Süreçleri

Vekâletlerin kabulü gerçekleştiriliyor.

Online ödeme yöntemiyle kurban vekâleti kabulü yapılmaktadır. Vekâletler; vacip, akika, adak ve diğer olacak şekilde tasnif edilmektedir.

Kriterlere uygun kurbanlıkların temini yapılıyor.

Yaş ve sağlık kriterleri bakımından kesime uygunluğu titizlikle kontrol edilen kurbanlıkların tedarik sürecine erkenden başlanmaktadır. Büyükbaşta ortalama ağırlığı 350 kg. olan sadece dana ve düve cinsi, küçükbaşta ise ortalama ağırlığı 45 kg. olan yerli ırk cins kurbanlıkların iyileri ve güzelleri temin edilmekte, küpe numaraları alınmaktadır.

Görevliler nezdinde kurbanlıkların kesimi tamamlanıyor.

Kurbanlıkların İslâmi usullere uygun olarak kesilmesi ile sağlık gerekliliklerine uygun olarak dinlendirilmesine özel önem verilmekte, bu işlemlerinin en doğru şekilde yürütülebilmesi için modern, sertifikalı ve denetlenmekte olan tesisler tercih edilmektedir. Vakıf yetkilileri ile veterinerlere ilaveten ülkemizdeki kesime noter ve diyanet görevlileri, Avustralya’daki kesime ise helâl tescil kuruluşu görevlileri eşlik etmektedir.

Vekâlet sahiplerinin bilgilendirilmesi sağlanıyor.

Vekâlet sahipleri; başta vekâletin kabul edilmesi ve kesim işleminin tamamlanması olmak üzere farklı işlemlerle ilgili olarak eposta, SMS ve/ya WhatsApp üzerinden bilgilendirilmektedir.

Uygun koşullarda etlerin depolanması gerçekleştiriliyor.

Türkiye’deki kesimde etler, ön dinlendirme işlemi sonrasında dağıtıma uygun şekilde paketlenerek -40 derecede şoklanmaktadır. Şoklanan etler, -18 dereceli dolaplarda muhafazaya alınmakta ve yine soğuk hava tertibatlı (-18) araçlarla dağıtım yerlerine sevk edilmektedir.

Avustralya’daki kesimde ise etler, yasal dinlenme süresi boyunca soğuk hava depolarında bekletilmektedir. Dinlenme süresinin sonunda, yine soğuk hava tertibatlı konteynırlara yüklenmektedir. Resmi işlemler tamamlandıktan sonra soğuk zincir korunarak gemilerle Endonezya’ya taşınmaktadır. Paketler, dağıtım süresince yine soğuk hava depolarında saklanmaktadır.

Resmi kurum ve gönüllülerle ihtiyaç sahiplerinin tespiti yapılıyor.

Ülkemizde, Organizasyon kapsamında kurban eti dağıtımının yapılmasına karar verilen şehirlerde yaşayan gerçek ihtiyaç sahibi ailelere, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve gönüllülerimizin desteği ile ulaşılmaktadır.

Organizasyon’un yurt dışı ayağında ise dağıtımın yapılacağı bölgeler ve ihtiyaç sahibi aileler, Endonezya Sosyal İşler Bakanlığı tarafından tespit edilmektedir. Tespit edilen bu ailelere, dağıtım listeleri oluşturulduktan sonra sıra numaralı kuponlar verilmektedir.

MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu’nda gerçek ihtiyaç sahipleri, “hak sahibi” olarak görülmektedir.

Hak sahiplerine emanetlerin dağıtımı hassasiyetle yapılıyor.

Dağıtım, bizzat Vakfın kontrolünde ve tamamen gönüllü gruplar ile gerçekleştirilmektedir. Vekâletinin Türkiye’de dağıtılmasını tercih eden hisse sahiplerine dağıtıma katılma imkânı sağlanmaktadır. Ülkemizde dağıtımın; Adana, Afyon, Aksaray, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Sakarya ve Yozgat illerinde yapılması planlanmaktadır.

Organizasyon kapsamında hediyeler, emanetin gerçek hak sahiplerine ilk elden ve aracısız olarak ulaştırılmaktadır.

Medya

Organizasyon Tanıtımı 0:52

17. MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu tanıtımı

Organizasyon Süreçleri 0:55

17. MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu süreçleri

Kurban Serisi (1) – 0:30

Kurban Nedir?

Kurban Serisi (2) – 0:30

Kimlerin Kurban Kesmesi Gereklidir?

Kurban Serisi (3) – 0:28

İslamda Kurban ve Dayandığı Deliller Nelerdir?

Kurban Serisi (4) – 0:45

Kurbanın Hükmü Nedir?

Kurban Serisi (5) – 0:48

Kredi Kartıyla Kurban Satın Almak Caiz Midir?

Kurban Serisi (6) – 0:38

Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir?

2006 yılından beri düzenlenen organizasyonlar kapsamında yüz binlerce aileye ve milyonlarca insana tebessüm olduk!

16
boyunca düzenlenen organizasyonlarda
821
gerçek ihtiyaç sahibi aileye
2348
miktarında et dağıtımı yaptık

Bu organizasyona adak ve akika kurban bağışı yapabilir miyim?

Vacip kurbanlarınızın yanısıra adak, akika ve diğer nafile kurbanlarınızı da bağışlayabilirsiniz. Bunun için vekalet formunda kurban eklerken kurban türünü seçmeniz yeterlidir.

Türkiye'deki dağıtıma nasıl katılabilirim?

Vekâlet formunda “Dağıtım Ülkesi” olarak Türkiye’yi seçtikten sonra, “Dağıtımda yer almak istiyorum.” seçeneğini işaretleyebilir ve dağıtıma katılmak istediğiniz şehir seçimini yapabilirsiniz. Dağıtıma katılmak isteyen kişilerle iletişime geçilecek ve tercihi hakkında kendisine bilgilendirme yapılacaktır. Dağıtıma katılma konusunda belirli bir kota bulunmaktadır, bu kota aşıldıktan sonra katılım imkânı olmamaktadır.

Kurban başvurum kredi kartıyla ödeme aşamasında başarısız oldu. Bu durumun nedeni ne olabilir?

Öncelikle kart bilgilerinizi, kartınızın son kullanma tarihini ve CVC2 numaranızı doğru yazdığınızı tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bilgileri doğru yazdığınız halde işlemi tamamlayamıyorsanız kredi kartınız güvenlik için internet üzerinden kullanıma bankanız tarafından kapatılmış olabilir. Bu durumda bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz. Ya da kartınız, TL veya AUD para birimi ile işlem yapmaya kapattırılmış olabilir. Bu durumu da bankanızdan kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

17. MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu süreçlerine, vekâlet verme işlemlerine veya kurban ibadetine ilişkin bugüne kadar tarafımıza yönlendirilen farklı sorulara  ve bunlara yönelik hazırladığımız cevaplara “Sıkça Sorulan Sorular” sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Küçükbaş

Türkiye'de kesim ve dağıtım, ortalama canlı hayvan ağırlığı 45 kg. Vekâlet sahibi dağıtıma katılabilir.

Tükendi!

Büyükbaş

Türkiye'de kesim ve dağıtım, ortalama canlı hayvan ağırlığı 350 kg. Vekâlet sahibi dağıtıma katılabilir.

Tükendi!

Küçükbaş

Avustralya'da kesim ve Endonezya'da dağıtım, ortalama canlı hayvan ağırlığı 50 kg.

Tükendi!

Büyükbaş

Avustralya'da kesim ve Endonezya'da dağıtım, ortalama canlı hayvan ağırlığı 350 kg.

Tükendi!

Hakk İçin Yap, Hakkıyla Yap

Kurban Bayramının 2. günü akşamı saat 18:00 itibarı ile vekâlet kabul sürecimiz tamamlanmıştır

Vekâlet Ver