Organizasyona İlişkin Sorular

1) Bu organizasyona hangi tür kurban vekaleti verebilirim?

Sadaka, adak, akika ve diğer nafile kurbanlarınızın vekaletini verebilirsiniz. Bunun için vekalet formunda kurban eklerken kurban türünü seçmeniz yeterlidir.

Vacip kurbanlarınızın vekaletini ise 18. MEC Uluslararası Kurban Organizasyonu Kapsamında 6 Nisan 2023 tarihinden itibaren verebilirsiniz.

2) Kurban başvurum kredi kartıyla ödeme aşamasında başarısız oldu. Bu durumun nedeni ne olabilir?

Öncelikle kart bilgilerinizi, kartınızın son kullanma tarihini ve CVC2 numaranızı doğru yazdığınızı tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bilgileri doğru yazdığınız halde işlemi tamamlayamıyorsanız kredi kartınız güvenlik için internet üzerinden kullanıma bankanız tarafından kapatılmış olabilir.

Bu durumda bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz. Ya da kartınız, yabancı para birimi ile işlem yapmaya veya yurtdışında kullanıma kapattırılmış olabilir. Bu durumu da bankanızdan kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

3) CVC2 nedir?

CVC2/CVV numarası kredi kartınızın arka yüzünde imza alanının yakınında bulunan numara grubundan en sonda yer alan 3 haneli sayı grubuna verilen addır.

4) Ödemem yapıldıktan sonra bu ödeme ekstremde nereye yapılmış olarak gözükecektir?

Bankanız tarafından işlemin detayları kartınıza işlendiğinde “Mahmud Esad Coşan Eğitim, Kültür, Dostluk ve Yardımlaşma Vakfı” veya bunun belirli bir bölümü gözükecektir.

5) Kredi kartıyla ödeme yapma ile ilgili güvenlik açısından endişe duymaktayım. Ne gibi güvenlik önlemleriniz var?

Kredi kartınız ile kurban bağışı yapabildiğiniz sistemimiz, ödeme sayfasındaki açıklamalar kısmında belirttiğimiz üzere, internet üzerinden online tahsilat sistemlerinin sahip olması gereken tüm güvenlik özelliklerini taşımaktadır.

Bağlantılar tamamen SSL teknolojisiyle güvenli olarak sağlanmakta olup, bankaların internet şubelerinde işlem yapmak ile sitemiz üzerinden kredi kartı ile kurban bağışlamak teknolojik anlamda tamamen benzer işlemler olup sistemden kaynaklanan herhangi bir risk taşımamaktadır.

Sitemizde kredi kartı bilgileriniz kesinlikle kaydedilmemekte, yalnızca işlem yapıldığı an güvenli şekilde tahsilat için doğrudan bankaya iletilmektedir. Sitemizin sistem yöneticileri dahil hiç kimse kredi kartı bilgilerinizi göremez.

Ancak internet üzerinden yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi bu işlemde de kullanıcı tarafından risk oluşturabilecek hususlara dikkat etmek gerekir. 

Özellikle internet kafe benzeri birçok kişinin kullandığı bilgisayarlardan işlem yapmamak ve virüslerden korunmak için programlar kullanmak gibi temel güvenlik prensiplerine dikkat etmeniz yalnızca sitemizden işlem yapmak için değil interneti güvenli kullanabilmek için önem taşımaktadır.

6) Kredi kartı kullanmıyorum başka hangi yöntemle ödeme yapabilirim?

Organizasyonumuz için “kredi” unsuru içermeyen ödeme alternatiflerinin de bulunduğunu belirtmek isteriz. Bunlardan bazıları:

  1. Faizsiz bankacılık hizmeti veren kurumlardan alınan Visa/Mastercard logolu kartlar.
  1. Cari hesaba bağlı, kredi içermeyen, hesabınızdaki bakiyeyi kullanabileceğiniz Visa/Mastercard logolu banka kartları.
  1. Yine cari hesaba bağlı olarak oluşturulan Visa/Mastercard sanal kartlar.
  1. Tutar yüklemek suretiyle alışverişlerde kullanılabilen Visa/Mastercard logolu hediye kartları.

Bankalar ve finans kurumları ile görüşerek yukarıda bahsi geçen hizmetlerden hangilerini sunabildikleri konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

7) Vekalet yoluyla kurban bağışı/ödemesi için son gün ne zaman? Belli bir süre var mı?

MEC Afet Bölgesi Kurban Organizasyonu kapsamında kurban vekaletleriniz, 10 Mart – 6 Nisan 2023 tarihleri arasında kabul edilecektir.

8) Vekaletimde değişiklik/iptal işlemlerini ne zamana kadar yapabilirim?

Organizasyonumuzda son 24 saate kadar vekalet bilgi değişiklikleri/düzeltmeleri ve iptal işlemleri, [email protected] e-posta adresi üzerinden bize iletilmesi halinde, yapılabilmektedir.

Ancak son 24 saatte vekaletlerin kesim işlemleri için hazırlık süreci başlamakta, sadaka, adak ve akika olarak ayrılarak kesim listeleri çıkarılmaktadır. Vekalet sahiplerinin vermiş oldukları vekaletlerin doğru şekilde yerine getirilebilmesi için sistemimizde listeler çıkarılırken hiçbir şekilde vekalet değişikliği yapılmasına müsaade edilmemektedir.

Aksi halde vekaletin yanlış alınması ya da vekaleti iptal edilmiş bir kurbanın vekalet veren adına kesilmesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumların önüne geçebilmek adına son 2 gün sistemimiz aktif değişikliklere kapatılmakta, gelen talepler teknik birimimiz tarafından manuel olarak düzeltilmektedir. Son 24 saat içerisinde ise -teknik birim de dahil olmak üzere- hiçbir şekilde değişiklik yapılamamaktadır.

9) Vekaletimi nasıl alacaksınız?

Web sitemizden vekalet vermek üzere formu doldurduğunuzda, en altta bulunan “vekâlet ve diğer şartlar” metnini onaylayıp kabul etmeden ödeme sayfasına ilerlememektedir. Yani akit/sözleşme ile yazılı olarak vekalet vermiş oluyorsunuz.

“Vekalet: Organizasyon şartlarını kabul ettim, isimlerini yazdığım kişiler için kurban kesmeye ve kestirmeye ilgili kişileri (Murat Etli, Enes Ersoy, Ahmet Gümüşoluk, M İbrahim Yüksel, Abdulkerim Gür ve M Cihat Deribaş) vekil tayin ettim.”

10) Ödeme yaptım ancak referans numarası gelmedi. Vekalet işlemim gerçekleşti mi?

Kurban vekalet işleminiz sonucunda referans numarası web sayfasında görünmediyse, mail veya SMS ile de gelmediyse işlem başarısız olmuş demektir.

İşlem provizyon olarak kredi kartında görünse bile, MEC Vakfı’na ulaşan başarılı bir tahsilat olmadığı için birkaç gün içinde kartı veren banka tarafından provizyon otomatik olarak iptal edilecektir.

İşlem provizyondan düşmez ve ödediğiniz tutar tarafınıza iade edilmezse lütfen bizimle [email protected] e-posta adresi üzerinden iletişime geçerek işleminizi durumu hakkında bilgi alınız.

11) Ödemiş olduğum kurban bedeline neler dahil?

Vakfımız tarafından belirlenen kurban bedeli; Kurban alımı ve kesim, ulaşım, soğuk hava deposu ve dağıtım dahil her türlü masrafı kapsamaktadır. İş gücü vb. diğer masraflar vakfımız gönüllüleri tarafından ücretsiz karşılanmaktadır.

12) Şükür kurbanı vekaletini nasıl vermem gerekiyor?

Şükür kurbanı için vekaletlerinizi, web sitemiz üzerinden Sadaka Kurban vekaleti olarak verebilirsiniz.

13) Akika vekaleti verirken kimin adını yazmam gerekiyor?

Organizasyonumuzda akika kurbanları için vekalet sahibi olarak çocuğun isminin girilmesi gerekmektedir.

14) Akika bağışlarında kurbanın kemiklerini kırmayla ilgili ayrı bir hassasiyet gösteriliyor mu acaba?

Organizasyonumuzda tüm kurbanlıklar 6 parçaya ayrılarak ihtiyaç sahiplerine teslim edilmek için yola çıkarılmak üzere dondurulmaktadır. Ancak akika kurbanlarının kemiklerinin kırılması ile ilgili ayrıca bir işlem gerçekleştirilmemektedir.

15) Vekaletimin kesimi tamamlanınca beni bilgilendirecek misiniz?

Vekâlet sahipleri; başta vekâletin kabul edilmesi ve kesim işleminin tamamlanması olmak üzere farklı işlemlerle ilgili olarak eposta, SMS ve/ya WhatsApp üzerinden bilgilendirilmektedir. Vekâlet sahiplerine ayrıca eposta üzerinden destek sağlanmaktadır.

Dağıtım aşaması ile ilgili bilgilendirmeler ise web sitemiz üzerinden ve sosyal medya hesaplarımızdan yapılmaktadır.

16) Vekaletim hakkında bilgi almak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Vekalet bilgileri, vekalet sahibi ve vekalet formunu dolduran kişi dışındaki 3. şahıslarla paylaşılamamaktadır. Eğer kendi vekalet işleminiz hakkında bilgi almak istiyorsanız, vekalet işlemi sırasında girmiş olduğunuz mail adresinizden [email protected] adresine e-posta göndererek talebinizi iletebilirsiniz.

Fıkhî Sorular

1) Kurban nedir?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dini bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’ nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

2) Kurbanın hükmü ve dini dayanağı nedir?

Mezheplerin çoğuna göre (Şafii/Maliki/Hanbeli) udhiye kurbanı kesmek sünnettir. Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur. Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- Müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dini hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Kurban, bir Müslümanın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir. Hz. Peygamber (s.a.s.), kurban bayramında, Allah katında en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğunu, kurbanın kesilir kesilmez Allah katında makbul olacağını ve kurban edilen hayvanın boynuzu, tırnağı da dâhil olmak üzere her şeyinin kişinin hayır hanesine yazılacağını ifade edip; bu ibadetin Allah rızası için yapılmasını tavsiye etmiştir.

3) Kredi kartıyla kurban satın almak caiz midir?

Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, satın alacağı hayvanın bedelini peşin olarak verebileceği gibi, vadeli veya taksitli olarak da verebilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir.

4) Akika, adak ve nafile kurbanlar için aynı büyükbaş hayvana ortak olunabilir mi?

Ortak kesilen kurbanlarda, hissedarlardan her birinin kurbanlarını aynı maksat için kesmiş olmaları gerekmez. Ortakların her birinin ibadet niyetiyle katılmış olması kaydıyla bir kısmı udhiyye, diğer bir kısmı ise adak, akîka, nafile kurbanı olarak niyet edebilirler.

5) Vefat etmiş bir kimsenin adına kurban kesilebilir mi?

Dinimizde ölü kurbanı veya kabir kurbanı diye bir kurban çeşidi yoktur. Ancak, sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir. Buna göre vasiyeti yoksa ölen kimseler için mirasçılarının kurban kesmeleri gerekmez. Ancak bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kesebilir. Ancak ölmüş bir kişi adına vekalet verilemez. Kişi, sevabını ölmüş birine bağışlamak üzere, kendi adına vekalet verebilir.

6) Adak kurbanı ne demektir?

Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Eğer kişi adağını bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa, bu şart gerçekleşince kesmesi gerekir. Adak kurbanının etinden adak sahibi, usul ve furûu (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri…ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları..) yiyemeyeceği gibi, zengine de yediremez. Eğer kendisi yemek ister veya bu sayılanlardan birisine yedirmek isterse, o eti tartıp rayiç bedelini yoksullara vermesi gerekir.

7) Şükür kurbanı ne demektir?

Bir kimse arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir. Ancak böyle bir nimeti elde eden kişinin, adakta bulunmadığı sürece, kurban kesmesi zorunlu değildir. Ayrıca Hanefî mezhebine göre temettu veya kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi beraberce yaptıkları için Harem bölgesinde kestikleri kurban da bir tür şükür kurbanıdır.

8) Akîka kurbanı nedir?

Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akîka” adı verilir. Akîka kurbanı kesmek sünnettir. İbn Abbas’tan (r.a.) rivayet edildiğine göre Resulullah (s.a.s.) Hasan ve Hüseyin için birer akîka kurbanı kesmiş bir hadisinde de şöyle buyurmuştur: “Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akîka kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Akîka kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı traş edilir ve ona isim verilir.”

9) Zekat parasıyla kurban kestirilebilir mi?

Zekat parası kurban olarak verilememektedir. Zekat fakirin hakkı olduğu için doğrudan verilmesi gerekir.

Verilecek zekatın geçerli olması için temlik şarttır. Temlik; zekat olarak verilecek mal veya nakit paranın mülkiyetini zekatı alan kimseye nakletmek demektir. …Zekatta temlik şartının dayandığı delil, “”zekatı veriniz”” anlamındaki ayetlerdir. Bu ayetlerdeki vermek, malın mülkiyetini karşı tarafa geçirmek demektir. Diğer yandan “”Sadakalar, (zekatlar) ancak fakirlerin, miskinlerin… hakkıdır”” (Tevbe, 9/60) ayetinde sayılan sekiz sınıfın başına getirilen “”lam”” harf-i cerri temlik ifade eder. Yani zekatın mülkiyetinin bu sekiz sınıfa veya bu sınıflardan birisine nakledilmesi gerekir. (Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslam İlhmihali, 2017, sayfa 597)

Malların zekatı, mal olarak verilebileceği gibi değerleri para olarak da verilebilir. …Zengin bir kimse, evinde kiracı olarak oturan fakirden ücret almayıp bunu zekatına saysa, zekatını ödemiş olmaz. Çünkü zekatta mal ve paranın fakirin eline geçmesi şarttır. Burada ise, faydalanma varsa da, fakirin eline geçen bir şey yoktur. (Lütfi Şentürk, Seyfettin Yazıcı; T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı İslam İlmihali, 2017, sayfa 304)

Zekatın ehil olan kimseye mülk yapılması şarttır. Bundan dolayı fakirleri, yemeği serbest bırakmak suretiyle yedirilen yemek zekat sayılmaz. Yine böylece bir hayır işine sarf edilen bir para, zekata sayılamaz. Mesela bir zekat parasıyla köle azat edilemez veya bir zata hac yaptırılamaz, ölülerin kefenleri alınamaz veya borçları ödenemez. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Sadeleştiren:Mehmet Talu, 2013, sayfa 414)

…Zekatta gaye yoksulun ihtiyacının karşılanmasıdır. Bu ihtiyaçlar, yoksula zekatı malın kendi cinsinden vermekle karşılanabileceği gibi, zekat malının yerine başka cins mal veya nakit para vermekle de karşılanabilir. Bu duruma göre bir kimse altının zekatı için, kıymeti kadar gıda maddesi veya kumaş verebilir. Yine saime hayvanlar veya ticaret malları yerine de değerleri kadar nakit para verilebilir. Ancak bu konuda yoksullar için yararlı olanı tercih etmek daha uygun olacaktır. …Zekatın ehil olan kimseye temlik edilmesi şart olduğu için, temlik niteliği taşımayan ibaha suretiyle fakirlere yemek yedirme, bir hayır için para harcama zekata mahsup edilemez. Mesela; bir zekat parasıyla mescit, yol, köprü, çeşme ve okul inşa ettirilemez… (Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslam İlhmihali, 2017, sayfa 645)